شنبه
۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
کد خبر : 5870
10:15:58 - دوشنبه 24 آگوست 2020
با حضور رئیس جمهور؛ بهره برداری از طرح‌های بزرگ وزارت نفت تا ساعاتی دیگر

با حضور رئیس جمهور؛ بهره برداری از طرح‌های بزرگ وزارت نفت تا ساعاتی دیگر

وزارت نفت چند طرح بزرگ وزارت نفت تا ساعاتی دیگر با حضور رئیس جمهور و بصورت تصویری (ویدئو کنفرانس) به بهره برداری می‌رسد. به گزارش پایگاه خبری دانش و انرژی ؛ خط لوله انتقال گاز نهم سراسری با ظرفیت ۶۰ میلیون مترمکعب در روز، یکی از این طرح‌ها است که به طول ۱۲۰۰ کیلومتر از ...

وزارت نفت

 وزارت نفت

چند طرح بزرگ وزارت نفت تا ساعاتی دیگر با حضور رئیس جمهور و بصورت تصویری (ویدئو کنفرانس) به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری دانش و انرژی ؛ خط لوله انتقال گاز نهم سراسری با ظرفیت ۶۰ میلیون مترمکعب در روز، یکی از این طرح‌ها است که به طول ۱۲۰۰ کیلومتر از بید بلند (۳۲ کیلومتری غرب بهبهان) تا مرز بازرگان (۱۵ کیلومتری شمال ماکو) دامنه کوه آرارات مرز ایران و ترکیه امتداد دارد.

خط لوله انتقال گاز نهم سراسری در کنار خط ششم سراسری عهده‌دار تامین پایدار انتقال گاز در کریدور غرب کشور است.
بهره‌مندی از توان خط نهم سراسری، انتقال گاز به شهر‌ها و روستا‌های سردسیر غربی کشور را امکانپذیر می‌کند و کمبود و افت فشار گاز که سبب ایجاد مشکل برای هموطنان در برخی شهر‌های سردسیر می‌شد، به‌طور کامل برطرف می‌شود.
راه اندازی سه واحد فاز نخست پتروشیمی بوشهر شامل واحد‌های شیرین‌سازی گاز، استحصال اتان و متانول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه ۴ میلیون تن، طرح دیگری است که با دستور رئیس جمهور راه اندازی می‌شود.
فاز نخست پتروشیمی بوشهر سالانه حدود ۳۷۰ میلیون یورو برای کشور درآمدزایی خواهد داشت، همچنین این طرح در دوران بهره‌برداری برای ۱۵۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است.
همچنین فاز نخست پتروشیمی بوشهر به‌عنوان تنها مجتمع دریافت‌کننده گاز غنی ترش از بالادست، دارای ظرفیت تولید سالانه ۱۳۲۳ هزار تن متان، ۸۵۰ هزار تن اتان، ۱۳۰ هزار تن پروپان، ۳۰ هزار تن بوتان، ۳ هزار تن پنتان پلاس (C ۵+)، ۱۲۵ هزار تن گوگرد، متانول (۱۶۵۰) هزار تن است که در مجموع یک میلیارد و ۳۲۲ میلیون یورو برای ساخت این بخش‌ها هزینه شده است.
خط انتقال گاز ششم سراسری با تکیه بر توان و دانش متخصصان ایرانی و بهره‌مندی از تولیدات داخلی هم طرح دیگری است که امروز به بهره برداری می‌رسد.
خط لوله انتقال گاز ششم سراسری، ظرفیت انتقال گاز روزانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب را از پارس جنوبی به استان‌های غرب کشور دارد.
این خط لوله انتقال گاز برای عبور از بستر رود‌ها و کوه‌های بزرگ با سختی و موانع بسیاری روبرو بود و برای نخستین بار در کشور با احداث پل روگذر این خط از رود کارون عبور کرد.
خط لوله انتقال گاز ششم سراسری بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر است که گاز پارس جنوبی را با عبور از استان‌های بوشهر، خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه به شهر دهگلان در استان کردستان منتقل می‌کند. این خط لوله به قطر ۵۶ اینچ روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز را از جنوب به شمال غرب کشور منتقل می‌کند.
این خط لوله علاوه بر پایداری تأمین گاز استان‌های سردسیر کشور، نقش مهمی در صادرات و تبادل انرژی با کشور‌های منطقه به ویژه عراق خواهد داشت.
نیروگاه صددرصد ایرانی سیکل ترکیبی غرب کارون، هم طرح دیگری است که در استان خوزستان افتتاح می‌شود.
این نیروگاه برای تامین برق میادین و تاسیسات نفتی غرب کارون، با سرمایه گذاری ۳۱۲ میلیون یورو احداث شده و ظرفیت نامی آن ۵۲۰ مگاوات است که شامل یک بلوک سیکل ترکیبی متشکل از دو توربین گازی از نوع MAP۲A ساخت گروه مپنا است.
در طول دوران احداث نیروگاه، تلاش بر استفاده حداکثری از نیروی انسانی بومی در منطقه بوده و ماهیانه بطور متوسط حدود ۴۰۰ نفر نیروی انسانی مستقیم در کارگاه و بیش از ۱۵۰۰ نفر نیز بطور غیر مستقیم مشغول بکار بوده اند و در دوران بهره برداری نیز با استفاده از نیرو‌های متخصص منطقه و پس از آموزش‌های لازم برای حدود ۱۰۰ نفراشتغال زایی شده است.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پيشنهاد سردبير

گزارش تصویری

آخرین اخبار

دانش و انرژی دانش و انرژی دانش و انرژی تابناك وب https://www.daneshvaenergy.ir/ https://www.daneshvaenergy.ir/