یکشنبه
۲۳ خرداد , ۱۴۰۰
کد خبر : 5732
12:28:14 - چهارشنبه 15 جولای 2020
رئیس جمهور: رشد اقتصادی بدون نفت کشور در پایان سال ۹۸ مثبت بود

رئیس جمهور: رشد اقتصادی بدون نفت کشور در پایان سال ۹۸ مثبت بود

رشد اقتصادی حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور گفت: در این دو سال و چند ماه، با وجود سخت‌ترین فشارها و تحریم ها، رشد اقتصادی بدون نفت ما در پایان سال ۹۸ مثبت بوده است. به گزارش پایگاه خبری دانش و انرژی ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت، با اشاره به ...

رشد اقتصادی

رشد اقتصادی

حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور گفت: در این دو سال و چند ماه، با وجود سخت‌ترین فشارها و تحریم ها، رشد اقتصادی بدون نفت ما در پایان سال ۹۸ مثبت بوده است.

به گزارش پایگاه خبری دانش و انرژی ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه در ایام تاریخی امضای برجام و توافق بین المللی بین ایران و شش کشور قدرتمند جهانی هستیم، گفت: اساس این حرکتِ دیپلماتیک، براین مبنا بود که ما برای جهانیان ثابت کنیم ایران کشوری صلح طلب است و پروژه‌ای که سالیان دراز آمریکا و صهیونیست‌ها دنبال آن بودند یعنی پروژه امنیتی سازی جمهوری اسلامی بی اساس است.

روحانی ادامه داد: از آغاز این حرکت ما، یک مثلث شومی با این حرکت مخالف بودند؛ یعنی صهیونیسم، ارتجاع و تندروهای آمریکا که همه تلاش آن‌ها در آغاز این بود که چنین توافقی به نتیجه نرسد.

وی در ادامه گفت: صهیونیست‌ها وسط مذاکرات به اروپا رفتند و همچنین یکی از سران ارتجاع به اروپا رفت تا توافقات را بر هم بزند، البته توانستند تاخیر ایجاد کنند، چرا که قرار بود توافق آذر ۹۳ نهایی شود، اما آن را تا تیر ۹۴ به تعویق انداختند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه این مثلث شوم برای نابودی این توافق ناموفق بودند، گفت: همین مثلث شوم روند خودش را ادامه داد و مخصوصا وقتی در سال ۹۵ شاهد بودند ایران و دوستان ایران از این توافق منتفع می‌شوند، به میدان آمدند و رژیم فعلی آمریکا که هم در توهمات بود و هم تندروها بر آن حاکم بودند وارد عمل شد؛ هدف آن‌ها این بود که شکستن این توافق بر گردن ایران در تاریخ ثبت شود.

روحانی ادامه داد: یعنی می‌خواستند ایران یک اقدامی انجام دهد و کل برجام را کنار بگذارد و بعد بگویند ایران بوده است که برجام را کنار گذاشته است. اما با هوشمندی ایران از سال ۹۷ که آمریکا این تعهد سیاسی، اخلاقی و حقوقی را کنار گذاشت، نگذاشت توطئه آمریکایی‌ها محقق شود و به دنیا ثابت کرده است که مقصر اصلی قانونشکنان آمریکا هستند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بر مبنای عملکرد امروز کاخ سفید نمی‌توانیم مبنا و معیار سنجش توافق قرار دهیم، گفت:، چون آمریکایی‌ها این روزها از همه توافقات بین المللی، از آب و هوا گرفته تا بهداشت جهانی و یونسکو که با کشورهای مختلف داشته اند بدون دلیل خارج شده اند و امروز همه دوستان آمریکا و بخش بزرگی از ملت آمریکا قبول دارند که این حرکت‌ها به ضرر هم ملت و هم دوستان آمریکاست.

روحانی افزود: دستاورد جمهوری اسلامی ایران از برجام همچنان محفوظ مانده است؛ ما نشان دادیم همه تبلیغاتی که علیه جمهوری اسلامی می‌شد، مبنی بر این که ما تعهداتمان را زیرپا می‌گذاریم بی اساس است و همه عملکرد ما در چارچوب قواعد بین المللی بوده است و این اثر تا پایان تاریخ هم باقی می‌ماند که تبلیغاتی که علیه ایران به راه انداخته بودند، بی اساس بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی طرف‌های برجام سکویی درست کرده بودند که با آن بتوانند امنیت ملی ایران را در خطر قرار دهند، گفت: این سکو فصل هفتم منشور ملل متحد و قطعنامه‌هایی بود که در سازمان ملل و شورای امنیت علیه ایران تصویب کرده بودند ما این سکو را تخریب کردیم.

روحانی اضافه کرد: ما این سکویی را که علیه امنیت ملی ایران آماده کرده بودند را از بین بردیم و البته هیچ کس در حوادث بعدی و مسائل امروز و فردا نمی‌تواند ایران را سرزنش کند؛ ایران در چارچوب معیارهای حقوق بین الملل و اخلاقی حرکت کرده و اگر دیگران تخلفی انجام دادند به این معنا نیست که ایران مقصر است.

رئیس جمهور همچنین تاکید کرد: ما یک امتحان دیگر را در هفته‌های آینده پیش رو داریم و آن حفظ یکی از دستاوردهای این توافق، یعنی لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران است.

ایران منزوی نشده است و نخواهد شد
رئیس جمهور با تاکید براینکه «ایران منزوی نشده است و نخواهد شد»، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت تسلیم زور و فشار قدرت‌های بزرگ و به ویژه آمریکا نبوده است و امروز هم تسلیم این فشارها نخواهد شد.

روحانی در ادامه سخنانش درجلسه هیات دولت با اشاره به رصد دقیق تحرکات آمریکا در خصوص تحریم تسلیحانی ایران، تصریح کرد: کشورهای ۱+۴ باید بدانند که امروز تنها بحث منافع یا روابط ایران با کشورهای منطقه مطرح نیست بلکه امروز بحث حفظ حقوق بین الملل، چندجانبه گرایی و ارزش توافقات بین المللی مطرح است و اگر این کشورها امروز با دقت عمل نکنند و تحت تاثیر آمریکا قرار گیرند؛ ضربه اساسی به حقوق و مقررات بین المللی و چندجانبه گرایی زده اند که به ضرر همه خواهد بود.

وی ادامه داد: تا کنون آمریکا در حرکت‌های سیاسی و حقوقی اش همواره در طی دو سال وچند ماه شکست خورده است و امیدواریم با هوشیاری کشورها به ویژه اعضای ۱+۴ آمریکا همچنان در این صحنه نا موفق باشد تا ما بتوانیم در شرایط مناسب جبران آنچه را که امروز برای این توافق پیش آمده است توسط کشورهای ۱+۴ شاهد باشیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت تسلیم زور و فشار قدرت‌های بزرگ و به ویژه آمریکا نبوده است و امروز هم تسلیم این فشارها نخواهد شد.

روحانی افزود: ایران در طول این دو سال و چند ماه که آن‌ها می‌خواستند ما را منزوی کنند؛ منزوی نشده و نخواهد شد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در همین حوادث چند هفته گذشته که آن‌ها می‌خواستند اجماعی علیه ما در شورای حکام تدارک ببینند، به خوبی شاهد بودیم که در این راستا آمریکایی‌ها ناموفق بودند و در یک جمع شورای حکام حدود ۹ الی ۱۰ کشور با توطئه آن‌ها مخالفت کردند و تسلیم آن‌ها نشدند.

روحانی افزود: دو کشور بزرگ روسیه و چین نیز در برابر این حرکت خلاف مصلحت جامعه بین الملل ایستادگی کردند؛ ایران منزوی نشده و نخواهد شد.
رئیس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حرکت‌های توسعه‌ای خود را اگر هم (دشمنان) بتوانند آن را کند کنند، متوقف نخواهد کرد.

روحانی افزود: همه طرح‌هایی که امروز پیش می‌بریم و در طول هفته‌های اخیر و همچنین ماه‌های آینده درحال افتتاح است، نشان از این دارد که آن‌ها به اهداف خود دست نخواهند یافت البته مردم عزیزمان در این شرایط دچار فشار و سختی هستند و متاسفانه آمریکایی‌ها همواره علیه منافع ملت ایران در طول دهه‌ها و مخصوصاً سال اخیر پافشاری کردند، اما به اهداف خود هرگز نخواهند رسید.

رشد اقتصادی بدون نفت کشور در پایان سال ۹۸ مثبت بود
رئیس جمهور گفت: در این دو سال و چند ماه، با وجود سخت‌ترین فشارها و تحریم ها، رشد اقتصادی بدون نفت ما در پایان سال ۹۸ مثبت بوده است.

حسن روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت، تصریح کرد: ما در این دو سال و چند ماه که در سخت‌ترین فشارها و تحریم‌ها بودیم، خوشبختانه با ایستادگی و مقاومت مردم و همچنین فداکاری همه کارآفرینان، کشاورزان، صنعتگران و همه آن‌هایی که در حال خدمت به مردم هستند، کارنامه سال ۹۸ که در هفته‌های پایانی با سختی کرونا توأم بود، نشان داد که توانستیم هم تورم را نسبت به ماه‌های قبل در پایان سال کاهش دهیم و هم رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت بوده است.

روحانی با اشاره به اهمیت دو آمار مذکور با وجود فشارهای آمریکا، گفت: سال گذشته در بخش کشاورزی رشد قابل ملاحظه بالای ۸ درصد داشتیم، در صنعت نیز رشد بسیار خوبی داشتیم و ان شاءالله امیدواریم با وجود سختی‌های مضاعف بازهم در زمینه صنعت و کشاورزی و حتی در بخشی از خدمات نیز شاهد رشد و کنترل فشارهایی باشیم که امروز علیه ما وجود دارد.

آرامش نسبی در ۴ استان منطقه قرمز
رئیس جمهور گفت: بنابر گزارش وزیر بهداشت در استان‌هایی مانند خوزستان، کردستان، کرمانشاه و هرمزگان که در هفته‌های پیش با سختی شیوع کرونا مواجه بودیم، اکنون شاهد آرامش نسبی هستیم و به تدریج از حالت پیک عبور می‌کنیم.

حسن روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه هیئت دولت، افزود: از پایان سال گذشته و ابتدای امسال، با ویروس خطرناکی مواجه شدیم که در مواجهه با آن، دو ماه در شدت فشار در مناطق مرکزی و شمالی کشور بودیم.

رئیس جمهور گفت: در آن مقطع شمار فوتی‌های ما سه رقمی شده بود، اما از ۲۶ فروردین توانستیم بر موج اول همه گیری فائق شویم و از اردیبهشت مردم احساس آرامش نسبی کردند.

روحانی افزود: از ۲۵ خرداد با موج دوم همه گیری کرونا مواجه شدیم، با این تفاوت که دیگر در مناطق مرکزی و شمالی کشور نبود، بلکه در جنوب و مناطق مرزی کشور حاکم شد، البته اکنون در استان خراسان رضوی نیز با این مشکل مواجه ایم.

رئیس جمهور، موج دوم همه گیری کرونا را شدیدتر از موج نخست دانست و گفت: متاسفانه در این مرحله مردم فکر کردند که به طور کلی از کرونا عبور کرده ایم.

رئیس جمهور افزود: در موج نخست، مردم مراعات و همراهی کردند و به همین علت توانستیم از آن عبور کنیم، امروز نیز نیازمند همکاری و همراهی هستیم.

روحانی گفت: دور نخست، دو ماه در شدت بودیم و از شدت آن کاسته شد و اکنون حدود یک ماه است که تقریبا در شدت هستیم و بسیار امیدوارم که با همکاری و همراهی کل ملت، شدت این مرحله نیز بیش از دو ماه نباشد که یک ماهش را گذرانده ایم و یک ماه پیش رو داریم که می‌توانیم با همکاری از آن عبور کنیم.

رئیس جمهور خبر وزیر بهداشت مبنی بر کاهش همه گیری در برخی استان‌های واقع در مناطق قرمز را خوشحال کننده دانست و افزود: اگر دست به دست هم دهیم به خوبی از این مرحله از همه گیری این بیماری نیز عبور خواهیم کرد.

روحانی، حفظ سلامت مردم را اولویت نخست و تامین معیشت آنان را اولویت دوم دولت دانست که با همراهی ملت آرامش دوباره باز خواهد گشت.

رئیس جمهور گفت: خوشبختانه مردم در یکی دو هفته اخیر مسائل بهداشتی را مراعات می‌کنند و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار بیشتر شده است.

روحانی افزود: رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما و متخصصان، تلاش خوبی برای تبیین این مساله کردند و اکنون شاهد نوعی فاصله گذاری اجتماعی هستیم.

رئیس جمهور گفت: برگزاری اجتماعات اعم از مراسم عروسی و عزا از اوایل خرداد تا حدی کاسته شده است.

روحانی افزود: در عین حال از مردم خواست که تجمعات را کنار بگذارند و سبک زندگی را با شرایط کنونی تطبیق دهند.

رئیس جمهور با تاکید بر برگزار نکردن تجمعات غیرضروری مانند سمینارها، اضافه کرد: حتی مسئولان بهداشتی که لازم دیدند برگزاری برخی آزمون‌ها به تاخیر بیافتد، پذیرفتیم که در شرایط بهتری برگزار شود.

روحانی گفت: استان‌ها این اختیار را دارند که وقتی در شرایط قرمز قرار می‌گیرند از طریق ستادهای استانی مقابله با کرونا اقدامات لازم را انجام دهند.

رئیس جمهور از رفتارهای اخیر مردم به ویژه در یکی دو هفته گذشته در مراعات موازین بهداشتی که آثار مطلوبی در پی داشت قدردانی کرد.

روحانی گفت: مراسم عقد می‌تواند در اواخر ذیعقده برگزار شود، اما عروسی‌ها و اجتماعات دیگر در فرصت مناسب برگزار شود تا از این مشکل عبور کنیم.

تا آخرین لحظه با قدرت تلاش می‌کنیم
رئیس جمهور گفت: خدمت مقام معظم رهبری قول می‌دهم که دولت با همه توان و امکانات خود تا آخرین روز و آخرین لحظه، با پایداری و قدرت به وظایف خود عمل خواهد کرد.

روحانی امروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به سخنرانی بسیار مهم مقم معظم رهبری خطاب به نمایندگان مجلس افزود: برداشت من از این سخنرانی این است که ایشان مثل همیشه و در این شرایط بسیار سخت، راه حل را وحدت، انسجام، تعاون و دست یکدیگر را گرفتن دیدند همانگونه که قبلا هم همواره بر این روال تاکید داشتند.

رئیس جمهور گفت: همه می‌دانیم که در کشور بر اساس قانون اساسی تفکیک قوا داریم و سه قوه به نوعی در فعالیت‌های خود استقلال دارند، اما این تفکیک و استقلال اولا به معنای تعارض قوا نیست و ثانیا به این معنا نیست که قوا اهداف مستقل دارند.

روحانی افزود: هر یک از قوای سه گانه وظایف خود را در حیطه قضایی، قانونگذاری و اجرایی دارند، اما این گونه نیست که سه هدف جداگانه هم داشته باشند بلکه هر سه قوه دارای یک هدف واحدند که آن خدمت به مردم است.

رئیس جمهور گفت: به تعبیر شهید مدرس هر سه قوه وظیفه داریم که نوکر مردم باشیم و انبیا هم برای خدمت به مردم، هدایت و کمک به آن‌ها مبعوث شدند.

وی افزود: همه قوای سه گانه باید در نوکری برای مردم و به منظور یاری یکدیگر در شرایط سخت مردم مسابقه بگذاریم.

رئیس جمهور گفت: مردم از ما انتظار ندارند که از تریبون‌هایی که در اختیارمان گذاشته اند جز برای بیان و حل مشکل آنان استفاده کنیم.

روحانی افزود: اگر تریبونی در اختیار مجلس، قوه قضائیه و قوه مجریه است، آن تریبون را مردم به امانت داده اند که برای بیان درد و مشکل مردم و راه حل آن‌ها بهره ببریم و از این طریق در برابر دشمنان مردم بایستیم و مقاومت کنیم.

رئیس جمهور گفت: اگر بخواهیم از این تریبون‌ها به عنوان فضایی برای مبارزات حزبی، جناحی و انتخاباتی استفاده کنیم، باید بدانیم که مردم چنین اجازه‌ای نداده اند.

روحانی افزود: ما در جلسه با سران سه قوه یک بیان و هدف داریم و در حال تبیین آن هستیم.
رئیس جمهور گفت: باز هم به عنوان دولت به سمت مجلس و قوه قضائیه دست دوستی دراز می‌کنیم و تا لحظه اخر افتخارمان خدمت به مردم است.

وی تصریح کرد: دولت بدون توجه به حاشیه سازی‌ها تا روز آخر مانند روز اول با همان نشاط و روحیه خدمت به مردم را ادامه خواهد داد و در این زمینه ما به مقام معظم رهبری قول می‌دهیم.

رئیس جمهور گفت: مردم بدانند ما قوای سه گانه تحت لوای رهبر معظم انقلاب هدفی واحد داریم از جمله این که نگذاریم امریکا، صهیونیست و ارتجاع منطقه‌ای موفق شوند به اهداف خود دست یابند.

رشد صنعتی ما در خرداد ۱۰ درصد بوده است
رئیس جمهور گفت: رشد صنعتی ما در خرداد با اردیبهشت قابل مقایسه نیست و در خرداد ۱۰ درصد رشد صنعتی داشته ایم.

روحانی امروز در جلسه هیئت دولت، اضافه کرد: ما در مواجهه با بیماری کرونا وضعمان در خرداد بهتر از اردیبهشت و در اردیبهشت بهتر از فروردین و دو ماه قبلش بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حرکت ما به سمت رشد اقتصادی آغاز شده است، افزود: طبق آمار، ما ۳۱ مرز زمینی مشترک با کشورهای همسایه داریم که در پایان سال گذشته به خاطر بیماری کرونا همه این ۳۱ مرز بسته شده بود، اما امروز از این ۳۱ مرز، ۲۱ مرز بازگشایی شده است پس ما قدم به قدم در حال فائق آمدن بر مشکلات هستیم.

روحانی گفت:، اما در عین حال، دولت دوازدهم در آستانه آخرین سال خود به سر می‌برد و فقط یک سال فرصت خدمت دارد.

رئیس جمهور افزود: سال پایانی دولت دوازدهم، سخت‌ترین سال پایانی همه دولت‌های قبل از جمله دولت یازدهم است، اما در عین حال دولت با نشاط، روحیه و امید این سال را طی می‌کند.

روحانی گفت: از مردم عزیز کشور که شرایط سخت کنونی را تحمل می‌کنند سپاسگزاری می‌کنم، آستانه مقاومت مردم در برابر فشارها به گونه‌ای بوده است که باید برابر این ملت بزرگ سر تعظیم فرود آوریم.

رئیس جمهور اضافه کرد: هزینه‌ای که امروز مردم می‌پردازند و فشاری که تحمل می‌کنند، برای استقلال شان است و همه می‌دانند اگر ایران نمی‌خواست مستقل باشد و بنا داشت در برابر دشمن تسلیم شود امروز این وضعیت را نداشت، اما با این حال حاضر نشد استقلال خود را بفروشد و قدرت ملی خود را تضعیف کند.

وی همچنین گفت: این کار بزرگ و ایستادگی مردم یک ارزش بزرگ ملی است، هیچ کس حق ندارد از ارزش‌های ملی کشور کاسبی کند، زیرا این ارزش‌های ملی مال مردم است.

روحانی افزود: امروز شاهدیم که مردم برای غلبه بر مشکلات یکدیگر را یاری می‌کنند.

رئیس جمهور در پایان گفت: تجربه دوران کرونایی نشان داد که حاکمیت واحد، راه چاره اصلی برای حل مشکلات کشور است و امروز باید همه این حاکمیت واحد را در برابر بیماری کرونا و نیز مشکلات اقتصادی کشور حفظ کنیم و قطعا با این حاکمیت واحد می‌توانیم بر مشکلات فائق آئیم.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

دانش و انرژی دانش و انرژی دانش و انرژی تابناك وب https://www.daneshvaenergy.ir/ https://www.daneshvaenergy.ir/