متین وب هاست هاست متین وب هاست پشتیبانی سایت اهواز قالب سایت آمین
امروز : سه شنبه ۱۳۹۹/۰۳/۶ می باشد.
متین وب هاست

انرژي

مدیرکل هواشناسی استان :پیش‌بینی افزایش بیابان‌های خوزستان رو به واقعیت می‌رود

بیابان‌های خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به وسعت  بیابان‌های خوزستان و گمانه‌های افزایش وسعت این بیابان‌ها، گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌های مربوط به افزایش وسعت بیابان‌های خوزستان در آینده به وقوع می‌پیوندد.

به گزارش پایگاه خبری دانش و انرژی  ، محمد سبزه‌زاری با اشاره به تاثیر گرمای هوا بر روند افزایش بیابان‌های خوزستان، اظهار کرد: دما و بارندگی عامل اصلی تغییر اقلیم هستند و اگر سالانه دمای هوا افزایش یابد و بارندگی کمتر شود، اقلیم منطقه و پوشش گیاهی از بین می‌رود و زندگی انسانی و حیوانی در معرض خطر قرار می‌گیرد.

وی افزود: زمانی که انسان نتواند در منطقه‌ای زندگی کند، صنعت و سرمایه‌گذاری نیز تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به وسعت بیابان‌های خوزستان، تصریح کرد: اکنون تنها در جنوب و جنوب شرق شهر اهواز ۱۲۰‌هزار هکتار بیابان داریم و در مجموع بیش از ۳۰۰‌ هزار هکتار بیابان در خوزستان وجود دارد.

وی عنوان کرد: اگر قرار باشد وسعت بیابان‌های خوزستان به سرعت افزایش یابد، در صورتی این اتفاق می‌افتد که بارندگی ظرف پنج تا ۱۰ سال آینده به شدت کاهش یابد. اگر قرار باشد تغییر اقلیم در پنج تا ۱۰ سال آینده رخ دهد، باید مقدار بارش سالانه به نصف میزان بارندگی کنونی برسد.

سبزه‌زاری گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌های مربوط به افزایش وسعت بیابان‌های خوزستان در آینده به وقوع می‌پیوندد. البته همیشه سطح تکنولوژی بشر رو به افزایش است و ممکن است سال‌های آینده شاهد به ‌وجود آمدن نوعی از تکنولوژی باشیم که چنین روندی را کاهش دهد اما اگر بدبینانه نگاه کنیم و بگوییم هیچ تکنولوژی جدیدتری نخواهیم داشت، شرایط بدتر می‌شود. البته تغییرات اقلیمی دراز مدت هستند و حداقل در بازه ۳۰ تا ۵۰ ساله رخ می‌دهند.

البته همیشه سطح تکنولوژی بشر رو به افزایش است و ممکن است سال‌های آینده شاهد به ‌وجود آمدن نوعی از تکنولوژی باشیم که چنین روندی را کاهش دهد اما اگر بدبینانه نگاه کنیم و بگوییم هیچ تکنولوژی جدیدتری نخواهیم داشت، شرایط بدتر می‌شود. البته تغییرات اقلیمی دراز مدت هستند و حداقل در بازه ۳۰ تا ۵۰ ساله رخ می‌دهند.

 

آخرین مطالب